ВИХОВНА РОБОТА

«Україно, мій духмяний дивоцвіт, через терни йшла до волі стільки літ»

(Усний журнал)

ВЕДУЧА
Поліщук Т.Л.

Україна більше не відзначатиме Дня захисника Вітчизни 23 лютого, натомість вшановуватиме захисників України 14 жовтня. Цьогоріч на Покрову уперше згадають не лише козацький подвиг, а й усіх, хто зараз воює за Батьківщину. І не тільки зі зброєю в руках.

Це свято — прекрасна нагода зазирнути в історію та згадати про звитягу предків, висловити вдячність ветеранам Другої світової та героям сьогодення — солдатам, які боронять державу від зазіхань північного сусіда-агресора, вшанувати тих, хто поклав на Сході своє життя...

УЧЕНЬ 1

Президент України Петро Порошенко своїм указом скасував День захисника Вітчизни. Натомість задля вшанування мужності, героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг нашого народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості встановив інше свято. Відтепер щороку 14 жовтня, на Покрову Пресвятої Богородиці, у День УПА та українського козацтва, будуть відзначати ще й День захисника України.

УЧЕНЬ 2

«Ви знаєте, що я вирішив оголосити Днем захисника Вітчизни не 23 лютого. Ми обрали свято Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня. То — наше козацьке свято! Я розумію, за багатолітньою звичкою жінки ще будуть вітати своїх чоловіків 23-го. Тут кожен вирішуватиме сам, але державно-політичного забарвлення день 23 лютого віднині і назавжди позбавлений», — написав на своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук» Петро Порошенко.

ВЕДУЧА

Зрозуміло, що свято Покрови обрали не випадково. Саме цього дня українці вшановували воїнів-захисників. Така традиція бере початок ще з часів Київської Русі. Для козаків Покрова Пресвятої Богородиці була заступницею. Оберігає вона й нинішніх воїнів. З молитвами за них у день великого православного свята звертатимуться до Господа священнослужителі та віряни кожного храму.

Вірш «СВЯТО ПОКРОВИ»

Світ у сяйві, не впізнати
Саду і городу:
То Покрова — світле свято
Нашого народу.
То Покрова землю вкрила
Щедрими плодами,
Розпростерла ніжні крила,
Стала понад нами.
То — Покрова-захисниця
Людей православних.
То — Богиня-помічниця
Запорожців славних.
Грає осінь кольорова,
Пахнуть груші, сливи,
Усміхається Покрова
До людей щасливих.

О. Лупій

УЧЕНИЦЯ 1

14 жовтня стало не просто «червоним» днем у календарі, а одним із найбільших державних свят. Святом нескорених. Бо попри всі негаразди дух українського народу ворогам не вдається зламати.

Захисники України — не лише військовослужбовці. Сьогодні на захист рідної землі став практично кожен. Тому захисники — це всі небайдужі, свідомі громадяни, які своєю працею, сумлінною професійною діяльністю, волонтерською роботою забезпечують економічний, гуманітарний, інформаційний захист держави. Всі, хто вболіває за її долю, подальше майбутнє й працює на її благо та розвиток, допомагає бійцям на Сході, опікується родинами військовослужбовців та загиблих Героїв тут, на місцях. Саме 14 жовтня має стати виявом поваги до захисників нашої держави, її суверенітету й територіальної цілісності. День захисника України не буде святковим у звичному розумінні, навіть попри те, що 14 жовтня оголошено державним вихідним. Не велелюдними масовими гуляннями вшанують громадяни воїнів. Нині не час для гучних дійств! Натомість потрібно говорити про подвиг Героїв різних епох.

УЧЕНЬ 1

Богдан Хмельницький – гетьман Війська Запорозького. Видатний політичний і державний діяч, дипломат, полководець, засновник Української козацької держави. Борець за національне й релігійне визволення українського народу. Досяг великих успіхів у процесі державотворення.

Іван Мазепа – гетьман України. Видатний державний діяч, меценат, поет. Намагався відновити єдину Українську козацьку державу. Одна з найбільш відомих і складних постатей української історії.

Пилип Орлик – гетьман України у вигнанні. Автор першої української Конституції, один з найбільш освічених людей свого часу. Вирізнявся широким кругозором. Глибоким розумінням проблем суспільного життя, щирим патріотизмом. Як далекоглядний політик П.Орлик випередив свій час, але йому не вдалося вибороти незалежність України. Гетьман залишився в пам’яті нащадків як великий патріот України й автор демократичної Конституції.

УЧЕНЬ 2

Павло Скоропадський – видатний політичний діяч, генерал, гетьман Української держави в 1918 р. У 1917 р. генерал-лейтенант Скоропадський командував 34-м армійським корпусом на Україні. На початку Української революції П. Скоропадський активно підтримав ідею державотво¬рення й розбудови української армії. У липні-жовтні 1917 р. він здійснив українізацію свого корпусу, що став називатися 1-м Українським корпусом і нараховував 60 тисяч вояків. Солдати Скоропадського могли стати основою українського війська. Генерал мав величезну популярність в армії та країні, але його погляди щодо необхідності створення регулярної армії не знайшли підтримки в керівництва Української Центральної Ради. Найбільших здобутків досяг у розвитку української освіти й культури.

УЧЕНИЦЯ 1

Андрій (Роман) Шептицький – видатний церковний діяч, митрополит Української греко-католицької церкви, церковний реформатор, меценат. Під час Другої світової війни Шептицький ставив питання про об'єднання всіх християн України навколо Київського Патріархату у єдності з Римським престолом, але не знайшов розуміння з боку окремих ієрархів церкви та української інтелігенції.

Весь період свого служіння Шептицький марно намагався домовитись з урядами різних країн про створення автономної української держави, нехай і будь-якому протектораті.

Роман Шухевич — видатний військовий і політичний діяч, генерал-хорунжий, головнокомандувач Української повстанської армії. Був одним з організаторів українського національного руху, видатним діячем ОУН. Герой України.

З 1929 р. Р. Шухевич був членом Організації українських націоналістів — ОУН. У 1935 р. Р. Шухевич був заарештований і засуджений на 4 роки, але в 1937 р. звільнений. У 1938-1939 рр. брав участь в організації збройних сил Карпатської України. На початку Другої світової війни Р. Шухевич сподівався на допомогу Німеччини у відтворенні української державності. Коли Шухевич зрозумів, що Німеччина має загарбницькі наміри щодо України, він перейшов до боротьби проти німецьких окупантів.

З листопада 1943 р. Р Шухевич був головнокомандувачем УПА. У 1943-1946 рр. він організував активні дії УПА проти німецьких і радянських військ. На початку 1946 р. відбулися вирішальні бої між УПА й радянськими військами, у ході яких повстанці зазнали поразки. Р Шухевич в вирішив перейти до дій малими групами, а частину бійців УПА вивести на територію Чехословаччини й Австрії. На початку березня 1950 р. агенти МДБ заарештували зв'язну Р Шухевича і 5 березня оточили його в приміщенні сільської крамниці. У нерівному бою Р Шухевич загинув.

УЧЕНЬ 1

Вячеслав Максимович Чорновіл — український політик, публіцист, літературний критик, діяч руху опору проти зросійщення та національної дискримінації українського народу, політичний в'язень СРСР. Провідник українського національно-демократичного визвольного руху кінця 80-х — 90-х років; Герой України (2000, посмертно). Лауреат Міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975).

Ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 р. та Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 р. Разом із іншими видатними діячами започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників та дисидентів. Засновник та головний редактор підпільного українського часопису «Український вісник». Член Української Гельсінської групи. Один із ініціаторів створення Української гельсінської спілки. Кілька разів ув'язнений за «антирадянську пропаганду» (1967–1969, 1972–1979, 1980–1988). Перебував у мордовських таборах суворого режиму і на засланні. Сумарно пробув у неволі 17 років. У 1990-92 рр. — голова Львівської обласної ради. Народний депутат України з березня 1990 р.

Кандидат у Президенти України на виборах 1991 р (2 місце, 7 420 727 голосів або 23,27%). З 1992 р. і до смерті — голова Народного Руху України. З жовтня 1991 — Гетьман українського козацтва. З 1995 року член української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи.

Загинув 25 березня 1999 року за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. Чимала частина суспільства досі переконана, що Чорновола прибрали як небезпечного конкурента на майбутніх президентських виборах. Похований у Києві на Байковому кладовищі на центральній алеї. У похороні взяли участь сотні тисяч людей.

ВЕДУЧА

У грудні 1240 року монголо-татарські орди хана Батия після тримісячної облоги штурмом брали Київ. Нападники запропонували здатися, але люди вийшли на віче і прийняли рішення стояти на смерть. Обороною керував галицький воєвода Дмитро. Монголам вдалося зламати опір захисників і ввірватися у місто біля Лядських воріт, там зараз якраз Майдан Незалежності. Вцілілі кияни зачинилися в Десятинній церкві і храм завалився. Тоді жителі не змогли захистити своє місто, а що було далі — ми знаємо з історії.

... У грудні 2013-го українці знову з з’їхалися до Києва і зібралися на мільйонне віче, якраз на тому місці, де колись були Лядські ворота. Сьогодні там — Євромайдан. Щодня десятки тисяч громадян захищали тут європейський вибір України. Тут загинули герої Небесної сотні. Серед них і наш земляк-нововолинець - Сергій Байдовський.

Вірш ««СОТНЯ НЕБЕСНА»»

Піднялися в небо птахи,
Крила Ангелів вдягли.
Плачуть батько, плачуть й мати
Пам'яті горять свічки.
Не погасне слава в Бога...
Незабуті імена...
Від Майдану мчить дорога,
Стріне батьківська земля.
Піднялася сотня в небо,
Полягли герої всі
І за мене, і за тебе,
За любов на всій землі.
Барикади обгорілі,
В кулях жерстяні щити,
А навпроти озвірілі...
Постріл... Далі не пройти.
Підхопили побратими,
Поміж кулями несли,
Щоб лишилися живими,
Щоб раділи матері.
Одні падали, вставали,
Інші боронити йшли –
І Майдан наш не зламали...
В небі з золота щити.
Виборола нам свободу
Сотня наша осяйна,
Слава! - від всього народу,
З Богом кожна є душа.

А.Поліщук

УЧЕНЬ 2

З початком захоплення Криму і Донбасу Російською Федерацією почався новий відлік історії нашої Батьківщини. На захист рідної землі встали військові і прості мирні люди. Хочеться низько вклонитися нашим захисникам, солдатам збройних сил України, добровольцям, волонтерам і усім небайдужим людям, хто хоча би крихтою поділився зі свого достатку заради майбутньої перемоги.

Вірш ««ВІЙНА ВВІЙШЛА У РАННЮ ОСІНЬ»»

Війна ввійшла у ранню осінь.
Від шквалу куль спекотні дні.
«Айдар», «Азов» підмогу просять..
А почалось все навесні.
Налізла в Крим зелена гусінь
І розповзлась в усі кутки.
Від тої пошесті світ трусить,
Вже й на Донбасі «кирзаки».
Шляхи прикрили батальйони.
Вогнем дихнула вся земля.
Пішли зелені «купідони»
Із сотих прямо до Кремля.
Хитнулась в єдності Росія,
Пиляв двохсотий, мов пила.
Від матерів втекла надія,
Синів на смерть вела війна.
Стоять, мов стіни, батальйон
Підмоги просять та вогню.
Вони найкращі бастіони,
Що зупиняють цю чуму.

А.Поліщук

ВЕДУЧА

Важко запам’ятати імені всіх загиблих, які віддали свої молоді життя за наше майбутнє, за те, щоб Україна врешті стала єдиною. Але це потрібно, дуже потрібно. Щоб дякувати щоразу їх рідним за таку велику жертву, щоб молитися за них, щоб просто пам’ятати… Ми можемо по-різному ставитися до цієї війни, думати, що вона комусь вигідна, нарікати на владу і генералів, але не маємо права забути українських світлячків, які стали на захист нашої Батьківщини і віддали свої життя за неї.

Давайте поіменно згадаємо наших загиблих нововолинських патріотів:

БУГАЙЧУК Сергій Анатолійович, БІРЮКОВ Роман Ростиславович, ПОПОВ Павло Володимирович, ЗАДОРОЖНІЙ Андрій Володимирович, ПУШКАРУК Володимир Сергійович, Свинчук Олександр, КАНТОР Ігор Володимирович, КОМАРИСТИЙ Андрій Валерійович, ДРЬОМІН Андрій Сергійович, ДЕМЧУК Вадим Володимирович.

Пам’ятаймо всіх, живих і тих, хто вже не з нами. Солдатів і активістів майдану. Лікарів і волонтерів. Пам’ятаймо старих, пам’ятаймо молодих. Вони боролися за наше життя. Не забуваймо це. Закарбуймо їхні імена у пам'ять вічності, тоді вони не вмруть, а будуть завжди з нами. Усіх колись не стане на цьому світі, але в наших серця вони, герої, житимуть вічно. Слава Україні! Героям Слава!